Hľadáš prácu? Alebo sa len rozhoduješ čo chceš v budúcnosti robiť a akú školu si preto vybrať? IT sektor dlhodobo obsadzuje prvú priečku v rebríčku najatraktívnejších pracovných odvetví. Vynikajúce príležitosti, zaujímavé platy, podnetné „cool“ pracovné prostredie, ktoré obvykle sprevádza kolektív mladých inteligentných ľudí. Čo viac by ste mohli chcieť?
Preto som sa rozhodol zistiť – pre seba aj pre vás – aké požiadavky je potrebné spĺňať, aby som dokázal preraziť v IT? Mohol by sa raz zo mňa stáť hoc aj ďalší Mark Zuckerberg?
S týmto cieľom som sa vybral za HR partnerom spoločnosti Soitron Group, Milošom Poštekom. Je to práve on, kto denno denne osobne vyberá budúcich IT expertov pre túto firmu. A to znamená, že mu denne cez ruky prejdú desiatky CV-čiek a kandidátov na pohovoroch.
Miloš, každý vie, že prvý dojem je veľmi dôležitý. Prvých sedem sekúnd stačí na to, aby si sa rozhodol, či je uchádzač flákač, premotivovaný alebo ten pravý uchádzač, ktorého Soitron potrebuje. Aká je tvoja predstava dokonalého IT-čkara?
Je ťažké presne popísať, ako by mal taký IT-čkar vyzerať. Väčšine ľudí sa vybaví obraz nejakého geeka v okuliaroch s hrubým rámom, akého poznaju zo sitcomu. Ja si skôr predstavujem niekoho so schopnosťami a vášňou pre svoju prácu. Netreba asi zdôrazňovať, že by sa mal orientovať v najnovších technológiách a vyhľadávať príležitosti niečo nové sa naučiť.
OK, to dáva zmysel. Zatiaľ to nevyzerá, že by som potreboval schopnosti supermana. Predpokladám však, že asi je niečo špeciálne, čo by som mal robiť – napr. správať sa určitým spôsobom alebo dodržať dress code?
Počas pohovoru prezentuješ samého seba a svoje schopnosti. V našom odvetví je dosť bežné, že uchádzači sú skôr introvertne založení a na otázky odpovedajú jednoslovne. Tiež je dôležité klásť otázky, aby si ukázal, že si aktívny a máš o pozíciu skutočne záujem. Potvrdzuješ tým, že o danej práci skutočne rozmýšľaš.
Akékoľvek otázky?
No…. nie nevyhnutne otázky typu “Si zadaný?” Hoci, už sa mi aj to stalo. Mám na mysli otázky týkajúce sa pracovnej pozície, o ktorú sa uchádzaš. Napríklad aj niečo ako “Aký typ kávy máte v kuchynke?” alebo “Kde sa tu dá parkovať?”
A aké schopnosti sú vhodné? Predpokladám, že sa nezaujímate o moje pokročilé skúsenosti v oblasti háčkovania, alebo áno?
Momentálne možno nie, ale určite sa ti ozveme, ak by sa u nás niečo take otvorilo. Ale seriózne, nehľadáme nejakú konkrétnu jedinú schopnosť. Hľadáme skôr akýsi balík zručností a vedomostí, ktoré dokopy spĺňajú naše požiadavky. Vzdelanie však nie je všetko. Úprimne, reálne skúsenosti z praxe sú podstatnejšie, než odrecitované poučky či teória. Prijímame aj čerstvých absolventov zo školy, no aspoň trocha praxe nikdy neuškodí. Môže ťa to vyčleniť z davu.
Pohovor by sme mali vybavený, no zabudol som sa opýtať na to, ako sa naň vôbec dostať. Ako by malo vyzerať moje CV-čko, aby nezapadlo v prílive žiadostí, ktorých dostávate plno?
Životopis je samozrejme veľmi dôležitý. Na internete nájdeš popísaných tony návodov, ako predať svoje silné stránky potenciálnemu zamestnávateľovi. Malá rada: pravidelne ho aktualizuj a popros priateľov, aby ho po tebe prečítali. To niekedy spraví skutočne vela.
Uvádzaj v ňom fakty a napíš ho prehľadne, aby sa dal ľahko čítať. Ak mám byť úprimný, málokto dočíta 15-stranový elaborát o príbehu tvojho života až dokonca. Stručný, precízny a úprimný popis tvojich skúseností, dosiahnutých úspechov a schopností – to sú najdôležitejšie časti tvojo životopisu.
Autor: Jan Hachmann
——————————————————————————————————————–
Jan pochádza z ďalekého Frankfurtu a v marci stážoval u nás v Soitrone. V skutočnosti sa háčkovaniu profesionálne nevenuje, za to však rád cestuje a učí sa nové veci.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.