Juraj Karpiš o zlých peniazoch, zlate ako poistke, finančnej hygiene či biohackingu
Štrnásta časť podcastu lokál hosť mala ekonomický nádych. Namixovala správnu dávku tém, ktoré prepojili svet ekonómie s kyberbezpečnosťou, hackingom, kryptomenami aj s umelou inteligenciou. So zaujímavosťami z týchto oblastí sa s nami podelil Juraj Karpiš, skúsený slovenský ekonóm, zakladateľ finančného združenia INESS či autor mnohých kníh.
Úvod podcastu sme začali už tradične pohľadom do minulosti. Juraja sme sa opýtali na to, ako vnímal príchod internetu. Priznal, že je jeho produktom. Hneď po tom, čo mu otec kúpil jeho prvý počítač, ho totiž internet úplne ohúril. Prepojil ho so svetom, umožnil mu diskutovať s ľuďmi z rôznych kútov či študovať si o tom, čo ho zaujíma omnoho efektívnejšie než v knižniciach. Internet extrémne zrýchlil vývoj všetkého okolo nás.
Zmenil internet aj pohľad na peniaze? Pokrok tam určite vnímame. S Jurajom sme zaspomínali aj na prvé platidlá, medzi ktoré patrili napríklad mušle, zlato a v rozprávaní sme sa presunuli až do aktuálnej doby, v ktorej hrajú prím peniaze ako ich dnes poznáme a čoraz viac rozšírenejšie kryptomeny. S peniazmi však prichádzajú aj finančné krízy…
Juraja možno označiť aj za tzv. „krízonóma“. Sám o sebe voľakedy povedal, že je ekonómom už druhú finančnú zimu. Už dlhý čas sleduje hospodárske cykly, finančné krízy, čomu sa venuje aj vo svojich publikáciách. V jeho knihe Zlé peniaze, dobrý život sa dozviete, kto zapríčinil krízu, či prežije euro a praktické rady, ako žiť dobrý život napriek zlým peniazom. Okrem iného hľadá aj príčiny, prečo padli banky a európske štáty si nevedeli požičať. Knihu napísal aj preto, lebo vníma, že peniaze nefungujú dobre.
Podľa neho sú peniaze riešením určitého problému v technologickom kontexte, a práve tým, že sa za posledných 20-30 rokov zmenil tento technologický koncept, mení sa aj rola peňazí.
POTREBA VYŠŠEJ FINANČNEJ GRAMOTNOSTI
Keď sa pozrieme na to, čo sa aktuálne deje, vidíme, že ceny narastajú rýchlejšie ako množstvo bankoviek v peňaženke. Juraj hovorí, že mnohé domácnosti to dnes zisťujú, ale kým k tomu dospeli, je badať, že úspory slovenských domácností sú na historických minimách.
Tvrdí, že o čo horšie peniaze máme, o to viac potrebujeme finančne gramotných ľudí. To, ako ste na tom s finančnom gramotnosťou, si môžete overiť vďaka trom otázkam v jeho teste finančnej gramotnosti.
Opýtali sme sa ho aj na to, či si myslí, že sa peniaze niekedy „opravia“. Z dlhodobého hľadiska je optimistom. V súvislosti s tým má skôr pocit, že vyhrá technológia. V podcaste sa dozviete, ako to konkrétne myslí.
V debate sme sa posunuli na tému anonymita a peniaze. Jurajovi sme položili otázku, aké hrozby môžu vyplývať z nedodržania anonymity pri finančných transakciách. Podľa neho je to ako s listovým tajomstvom a je za to, aby sa informácie zbierali čo najmenej. Avšak dodáva, že kto nerobí nič zlé, toho listy predsa môžeme čítať. 😉
Ako finančný guru si uvedomuje potrebu bezpečnosti a snaží sa dodržiavať bezpečnostné praktiky na úrovni používateľa. Hoci ho stále možno nájsť na Googli, dbá na svoju online bezpečnosť.
PREČO JE DOBRÉ VLASTNIŤ ZLATO?
Pozornosť sme upriamili aj na jeho knihu Ako na zlato, v ktorej čitateľa krok po kroku prevádza dôvodmi a technickými aspektmi sporenia kúpnej sily v zlate. Tvrdí, že zlato je unikátnou poistkou voči zlým politickým, ekonomickým a finančným scenárom. Objasňuje, prečo vlastniť zlato, aké funkcie plní zlato v majetku a aká časť majetku by mala byť v zlate. Zameriava sa tiež na to, čo od zlata nečakať.
Juraj vidí potrebu premeniť fyzické zlato na digitálne zlato, ale stále sme vraj niekde v polovici tohto procesu.
Značnú pozornosť sme venovali aj finančnej hygiene, ktorú Juraj detailne a pútavo popísal. Tak ako sa venujeme osobnej hygiene, mali by sme sa venovať aj tej finančnej…
V závere diskusie sme sa dotkli témy biohacking. Čo sa za týmto pojmom ukrýva? Biohacking je nástroj ako „vyhackovať“ svoje telo – sledovať svoj organizmus, ako sa správa, čo potrebuje. V spojitosti s tým, má obľúbený hashtag #vojdivon, skrz ktorý poukazuje na potrebu pohybu a jeho prínosu pre zdravie. V podcaste priblížil aj šikovnú vecičku, ktorá vám pomôže mať pod kontrolou svoje zdravie.
Rozhovor sme ukončili jeho pohľadom na umelú inteligenciu v prepojení na ekonomické hľadisko. Juraj si myslí, že AI môže mať vplyv na pracovné miesta, avšak práce je nekonečne veľa a aj keď roboti nahradia ľudskú prácu, stále máme veľmi veľa možností, kde sa môžeme realizovať.