S Dušanom Matuškom o ťažbe bitcoinu
V štúdiu sme tentokrát privítali bitcoin edukátora, zakladateľa firmy AmityAge, člena Paralelnej Polis Dušana Matušku. Dušky, ako mu zvyknú hovoriť, je známym ťažiarom bitcoinu. V rozhovore prezradil, ako sa k tomu dostal, čo radí ľuďom v súvislosti s investovaním do kryptomien, ale aj to, ako vníma bezpečnosť v tejto oblasti. Hosťa už tradične vyspovedali náš expert na kybernetickú bezpečnosť Martin Lohnert a moderátorka Marianna Sádecká.
V úvode rozhovoru sme sa na krátko vrátili do Duškyho detstva. Zaujímalo nás, ako sa dostal k počítačom. Obzory mu rozšíril jeho otec, ktorý bol z technického fachu. Doma často zvádzali boj o to, kto bude skôr využívať modernú technológiu.😊 Hrával počítačové hry ako Super Mario, Aladdin či hru, pri ktorej vláčik zbieral ovocie. „Tatko zobral priesvitný papier a nakreslil naň fixkou, kadiaľ mám ísť. Hrali sme tú hru aj hodiny, kým som to celé prešiel,“ zaspomínal si na kreatívne hranie hry s vláčikom.
Hoci sa najskôr chcel stať programátorom, jeho životná cesta ho zaviedla na ekonómiu, čo neľutuje. „Ekonómia mi viac sedela. Popri štúdiu som mal čas založiť firmu, stavať workoutové ihriská a vyučovať predmet Životológia,“ priblížil Dušky. Prezradil nám, že Životológiu vymyslel so svojimi známymi. V rámci nej chceli žiakov učiť veci, ktoré sa na školách bežne neučia, napr. ako vychádzať s rodičmi, učiteľmi, ako sa postaviť k prvým láskam. Zameriavali sa aj na prezentačné zručnosti, spoznávanie svojich silných a slabých stránok, rozvíjanie talentov a podobne. Tento predmet sa dodnes učí na niektorých školách.
ZAČIATKY S BITCOINOM
Túžba edukovať ľudí v ňom ostala aj po vyštudovaní. Vďaka Palimu Luptákovi či Jurajovi Bednárovi sa v Paralelnej Polis naučil veľa vecí, rozšírili sa mu obzory a premýšľal, čo by chcel ďalej dosiahnuť: „Zamýšľal som sa nad tým, že by som chcel naučiť viac o bitcoine napr. 100-miliónov ľudí. Vedel som, že to musí byť tak šialené číslo, ktoré by ma inšpirovalo k tomu, aby som vymyslel spôsob, ako na to. Vedel som tiež, že sa musím naklonovať alebo naučiť iných, ako edukovať ľudí v tejto téme.“ Dušky začal robiť krátke online konzultácie, počas ktorých sa ho pýtali aj na ťaženie bitcoinu. Vedel o tom len základné veci, ako napríklad, že je potrebné mať na to lacnú energiu, efektívne stroje, dobrú infraštruktúru…
Do podrobností spočiatku nešiel. Všetko však zmenila konzultácia s Gabrielom Kozákom. Počas ich rozhovoru Gabo spomenul, že člen jeho rodiny má maličkú elektráreň na Orave a môže sa opýtať, či by tam mohli ťažiť bitcoin. Slovo dalo slovo a časom začali reálne ťažiť. Podmienky na ťažbu bitcoinu na Orave, najmä v zimnom období, boli však skutočnou výzvou. Ak sa chcete dozvedieť prečo, pustite si celý podcast. 😉
Ako sme spomenuli, na ťažbu bitcoinu potrebovali lacnú energiu. Ekonomická situácia v Európe ich donútila poobzerať sa po iných lokalitách. Časom padlo rozhodnutie presunúť celú ťažbu do Paraguaja, ktorý je najväčší exportér elektrickej energie a má tretiu najväčšiu elektráreň na svete. Okrem toho sa mu podarilo rozbehnúť biznis aj na ostrove Roatán. Dvere k tomu mu pomohla otvoriť jeho zvedavosť. Po tom, čo spontánne počas dovolenky navštívil konferenciu o slobodnej ekonomickej zóne a spomenul účastníkom jeho skúsenosti a plány so vzdelávaním v oblasti bitcoinu, dostal ponuku vybudovať edukačné centrum priamo na ostrove. Šancu využil a založil akadémiu, ktorej cieľom je edukovať o bitcoine a pomáhať rôznym biznisom s adaptáciou bitcoinu.
BEZPEČNOSŤ NA PRVOM MIESTE
V debate sa dotkli aj bezpečnosti spojenej s investovaním do bitcoinu. Martin položil zaujímavú otázku: „Keď vystúpime z tejto bubliny hackerov a veľmi sofistikovaných technických nadšencov, ktorí zabezpečenie majú neporovnateľne lepšie ako ktokoľvek z nejakej bežnej populácie, tak tam sa o to nebojím. Ale bitcoin sa dostáva aj k bežnej populácii, nespôsobuje nám to viac problémov ako úžitku? Dušky reagoval: „Či to môže byť nebezpečné pre tých ľudí? Áno, ak si myslia, že na tom rýchlo zarobia alebo že to nemá žiadne riziká. Vôbec to nie je pravda, má to veľké riziká. Treba vedieť, ako na to, mať hygienické návyky, robiť zálohy a podobne. Samozrejme, začať s investovaním len takej sumy, ktorú je ochotný človek stratiť. To platí pri každom investovaní. Takže dôležité je nesnažiť sa do toho narvať tisícky, ale možno začať s 10 eurami. Niekto dokonca ani netuší, že si môže kúpiť len časť bitcoinu.“
Dušky tiež spomenul, na čo si treba dávať pozor, aby človek nenaletel podvodníkovi: „Vyhýbajte sa rôznym tradingovým platformám. Vo väčšine prípadov je prvý vklad okolo 250 eur. Zároveň ten vklad robíš tak, že ti niekto zavolá s tým, že ti pomôže set up-núť nejaký AnyDesk alebo team viewer na počítači. Pomôže ti poslať peniaze na nejakú kryptoburzu, tam si ich zameníš za krypto či už bitcoin alebo ether a to mu pošleš späť. Prečo to tak je? Lebo tú transakciu už nevieš vrátiť naspäť. Keby si to poslal z účtu, tak je jasné, komu to ide. Čiže keď sa toto niekomu deje, tak utekajte preč. Samozrejme, pochybné sú rôzne referral bonusy a tak ďalej. Dokonca existuje aj taký bizarný scam – ľudia sa popália a hľadajú na internete odpoveď na to, ako dostať naspäť peniaze z nejakej platformy. Samozrejme, prvý link je reklama: pomáhame ľuďom zachrániť peniaze z tejto a tejto platformy. To sú tí istí podvodníci, tvária sa ako právnici a jednoducho ľudí ešte viac oscamujú o peniaze, lebo im dôverujú, že konečne sa našiel niekto, kto im pomôže.“
ZLYKVIDUJE BITCOIN NAŠU PLANÉTU?
V debate sa dotkli aj tvrdenia, že bitcoin páli obrovské množstvo energie a nevytvára žiadnu hodnotu. Dušky sa v takýchto prípadoch nesnaží hneď argumentovať, ale najskôr pochopiť obavu človeka, ktorý si niečo také myslí. Až keď mu porozumie, prichádza s argumentmi. Napríklad, ak sa človek bojí, že bitcoin prispieva k ničeniu planéty, Dušky argumentuje: „Ani ja nechcem, aby sme si zlikvidovali planétu, bojíme sa o niečo podobné, len máme trošku iný názor. Energia, z ktorej sa ťaží bitcoin, je z obnoviteľných zdrojov. Je to vlastne odvetvie, ktoré má najväčší pomer obnoviteľných zdrojov zo všetkých. Ďalší fakt je, že spotreba bitcoinu tvorí 0,05 percenta celkovej spotreby energie vo svete.“ Uvedomuje si, že pri takýchto debatách je potrebné veľmi veľa vecí vysvetliť, objasniť. V neposlednom rade aj to, že ťažiari vyhľadávajú krajiny, kde je prebytková energia. Preto sa aj on obzerá po ďalších lokalitách, ako je Etiópia, kde majú také obrovské prebytky vody, že nevedia, čo s tým.
PREDIKCIA TAKTO O ROK?
Na konci rozhovoru sa Martin opýtal hosťa, aká je podľa neho predikcia hodnoty bitcoinu takto o rok. „Myslím si, že budúci rok o takomto čase dosiahneme stotisíc dolárov za bitcoin. Možno príde nejaká korekcia, ale myslím si, že možno stotisíc by sme dali už aj tento rok.“ Prizvukoval však, že žiadna garancia neexistuje. Uvidíme teda takto o rok, aká bude realita.
Ak vás téma zaujala, vypočujte si našu ďalšiu časť z dielne podcastu lokál hosť. Kybernetická bezpečnosť tvorí jeden z našich hlavných pilierov. Preskúmajte naše bezpečnostné riešenia. Tejto téme sa venuje aj naše dohľadové centrum kybernetickej bezpečnosti void SOC.