Kybernetické útoky predstavujú pre firmy čoraz väčšiu záťaž. Zločinci využívajú pokročilé technológie, anonymitu internetu a globálny dosah na maximalizáciu svojich ziskov. O tom, prečo sú kybernetické útoky efektívnejšie a menej rizikové ako tradičné zločiny a čo môžu firmy a vlády urobiť, aby čelili týmto hrozbám, priblížil náš odborník na kybernetickú bezpečnosť Petr Kocmich.
V dnešnom digitálnom svete je kyberkriminalita jedným z najlukratívnejších odvetví. Kyberzločinci využívajú pokročilé technológie a anonymitu internetu na to, aby útočili na jednotlivcov, firmy aj štáty. Jednou z najvýnosnejších foriem kyberkriminality je ransomware (typ malvéru, ktorý zašifruje vaše súbory alebo znemožní používanie počítača, kým nezaplatíte výkupné). Pre útočníkov predstavuje nízke riziko a vysoké zisky. Kyberzločinci navyše môžu operovať z akéhokoľvek kúta sveta a ich identita často zostáva skrytá. To znamená, že riziko odhalenia je oveľa nižšie ako pri tradičných zločinoch. Internet navyše nemá hranice, a tak sa kyberzločinci môžu zameriavať na obete po celom svete, čím značne rozširujú svoje útoky a zvyšujú potenciálne zisky. Pomocou sofistikovaných nástrojov a techník môžu kyberzločinci automatizovať útoky, čo im umožňuje škálovať operácie. A v neposlednom rade, kyberkriminalita zahŕňa rôzne aktivity. Nie sú to len ransomware, ale aj phishingové útoky, krádeže identít, krádeže informácií z platobných kariet a predaj nelegálneho tovaru a služieb na darknete (časť internetu, kam sa dá dostať len cez špeciálny webový prehliadač). Za svoje zločiny inkasujú milióny dolárov ročne a platby prijímajú prostredníctvom anonymnej, dnes už etablovanej kryptomeny, ktorá často slúži ako prostriedok na pranie špinavých peňazí a vyznačuje sa nízkym rizikom odhalenia.
Kyberkriminalita sa často porovnáva s tradičnými zločinmi, ako je obchod s drogami, obchodovanie s ľuďmi a pašovanie zbraní. Hoci sa tieto činnosti môžu na prvý pohľad zdať odlišné, majú niektoré spoločné črty. Obchod s drogami, tradične veľmi výnosný zločin, vyžaduje rozsiahlu organizáciu a logistickú sieť, čo môže platiť aj pre kyberzločincov. „Tradiční“ zločinci však čelia vysokému riziku odhalenia pri pestovaní, výrobe, preprave a distribúcii drog. Zároveň musia neustále čeliť tlaku zo strany bezpečnostných orgánov. Obchodovanie s ľuďmi je tiež vysoko ziskové, ale zároveň veľmi nebezpečné podnikanie. Obchodníci s ľuďmi musia prekonávať množstvo prekážok, ako je pašovanie ľudí cez hranice, zabezpečenie falošných dokladov a udržiavanie obetí v podriadenom postavení.
Potom je tu pašovanie zbraní, zločin, ktorý je spojený s vysokým rizikom. Pašeráci zbraní operujú v nebezpečnom prostredí a často spolupracujú s ďalšími kriminálnymi organizáciami. Kyberkriminalita je oproti tomu jednoduchšia.
Odhaduje sa, že ročné náklady spojené s kyberzločinom dosiahnu v roku 2024 ohromujúcich 10,5 bilióna USD, pričom v roku 2023 to bolo 8 biliónov dolárov. Pre porovnanie, globálny obchod s drogami, často považovaný za jeden z najvýnosnejších nelegálnych biznisov, sa odhaduje na „len“ 300 až 600 miliárd dolárov ročne. Tieto čísla ukazujú, ako dramaticky rastie rozsah a vplyv kyberkriminality. Zatiaľ čo výnosy z tradičného zločinu zostávajú relatívne stabilné, kyberzločin neustále naberá na sile. Kombinácia vysokej ziskovosti, nízkeho rizika a globálneho dosahu robí z kyberkriminality jeden z najatraktívnejších a najlukratívnejších zločineckých podnikateľských odvetví súčasnosti.
Kybernetické zločiny zasahujú podniky, vlády aj jednotlivcov po celom svete a spôsobujú nielen finančné straty, ale tiež narúšajú prevádzku, prinášajú právne problémy a môžu vážne poškodiť povesť napadnutých subjektov. Na druhej strane, drogová problematika zahŕňa nelegálnu výrobu, distribúciu a predaj drog, čo vedie k závažným sociálnym a zdravotným problémom, ako aj k vysokým nákladom na vymáhanie práva, zdravotnú starostlivosť a stratu produktivity.
Ekonomický dopad kyberkriminality však ďaleko presahuje dosah obchodovania s drogami. Kyberzločinci totiž využívajú výhody, ktoré im poskytuje internet – predovšetkým anonymitu a nízke riziko odhalenia. Na rozdiel od vysoko rizikových fyzických transakcií a logistiky spojenej s obchodovaním s drogami umožňuje internet kyberzločincom prevádzkovať svoje aktivity na globálnej úrovni s minimálnym rizikom. Vďaka pokročilým technológiám a automatizácii sú ich operácie efektívnejšie a ľahko škálovateľné, čo im umožňuje zasiahnuť oveľa širší okruh obetí a generovať obrovské zisky.
Áno, ale nie je to jednoduché. Vysoké náklady spojené s kybernetickou kriminalitou zdôrazňujú naliehavú potrebu väčších investícií do kybernetickej bezpečnosti zo strany firiem aj vlád. Rovnako ako v boji proti obchodu s drogami je kľúčová medzinárodná spolupráca, ktorá umožní účinne čeliť tejto globálnej hrozbe. Zároveň je nevyhnutné zvýšiť verejné povedomie a vzdelávanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, aby sa znížila zraniteľnosť jednotlivcov aj organizácií. Očakáva sa, že ekonomický dosah kyberkriminality bude výrazne prevyšovať dosah obchodu s drogami, čo odráža všadeprítomnú a neustále sa vyvíjajúcu povahu kybernetických hrozieb v dnešnom digitálnom svete. Preto je kľúčové zvýšiť investície do moderných opatrení kybernetickej bezpečnosti.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.