Slovenské firmy spotrebu energií monitorujú, ale nie precízne. Zbytočne tak prichádzajú každý mesiac o podstatnú časť financií na zaistenie prevádzky. Hoci v prieskume spoločnosti Soitron polovica respondentov uviedla, že ceny energií výrazne ovplyvňujú ich maržu, a ďalších 5 % respondentov priznalo, že ceny energií vôbec finančne nezvládajú, málokto svoju spotrebu sleduje dôkladne. Pritom už iba sledovanie spotreby a rozpad nákladov na konkrétny zdroj energie môže viesť k odstráneniu neefektivít a ušetriť tak až desatinu prevádzkových nákladov.
Vysoká inflácia a nejasné vyhliadky do budúcnosti trápia slovenské firmy už vyše roka. Jedným z najefektívnejších riešení, ako ušetriť, je monitorovať vlastnú spotrebu. „Už len obyčajné pozorovanie spotreby motivuje spoločnosti premýšľať o tom, kadiaľ im drahé energie zbytočne utekajú,“ hovorí Martin Hummel, IoT špecialista a produktový manažér spoločnosti Soitron, ktorá je popredným IoT integrátorom pôsobiacim na Slovensku a v Čechách.
Stačilo by pritom len vypínať momentálne nepoužívané stroje a do budúcna zvážiť voľbu nových zariadení. Alebo si vypomôcť automatikou, ktorá sa o zníženie spotreby energie postará sama.
Z prieskumu spoločnosti Soitron, ktorého sa zúčastnilo 86 firiem, vyplýva, že takmer každá spoločnosť (92 %) svoje výdavky na energiu sleduje. Tí, ktorí spotrebu nemonitorujú, buď tieto dáta podľa svojich slov nepotrebujú, alebo na meranie nemajú vybavenie.
Sledovanie spotreby dát medzi firmami, ktoré sa ním zaoberajú, nie je jednotné – niektoré firmy sa pozerajú predovšetkým na dáta za celú firmu (47 %), viac než tretina (35 %) spotrebu kontroluje pomocou podružného merania na úrovni budov alebo jednotlivých hál a iba 9 % monitoruje pomocou podružného merania na úrovni jednotlivých liniek a strojov. Zvyšní respondenti sa o podrobný prehľad nestarajú. Zbytočne tak prichádzajú – podľa veľkosti a typu firmy – až o tisícky eur ročne. Tieto neadekvátne vynaložené financie by mohli využiť pre svoj ďalší rozvoj, ktorý by priniesol ako úsporu, tak zjednodušenie každodennej práce.
Riešením môže byť zavedenie systému energetického manažmentu, ktorý sa v moderných prevádzkach používa k riadeniu a optimalizácii spotreby energie. Prvé kroky ku sledovaniu a riadeniu spotreby pritom nie sú finančne náročné. „Systém merania sleduje v reálnom čase spotrebu vo výrobe, vykurovaní, chladení alebo osvetlení. Je tak schopný rýchlo odhaliť konkrétne miesta, kde sa plytvá, ako napríklad svietenie v prázdnej budove. Pri niekoľkých implementáciách znížili firmy spotrebu len vďaka získaniu týchto dát o 5 až 10 %. Investícia sa im tak vrátila prakticky za niekoľko týždňov,“vysvetľuje Martin Hummel.
Kľúčovým faktorom pre väčšinu firiem je práve ušetrenie nákladov na výrobu. Pre 60 % respondentov je rozhodujúca výška celkovej spotreby energií, prípadne potom v kombinácii s cenou za energie na spotovom trhu a možnými pokutami za prekročenie štvrťhodinových maxím. Podľa výšky spotreby a cien energií sa firmy riadi a na ich základe optimalizujú svoje výrobné procesy. Rentabilita výroby, teda to, aby výroba nestála viac, než za koľko je možné výrobok predať, je pre tretinu respondentov (34 %) podstatným ukazovateľom, že všetko funguje tak, ako má.
Väčšina firiem (74 %) však konkrétny systém na zber a analýzu dát spotreby nepoužíva. Tí, ktorí zber dát používajú, veria, že dáta, ktoré majú k dispozícii, sú nápomocné. „Každý softvér, ktorý umožňuje presnú analýzu dát, sa oplatí,“deklaruje Martin Hummel. Päť percent respondentov, ktorí uviedli, že si neporadia bez externej pomoci, zároveň priznali, že netušia, koľko percent z celkových nákladov na výrobok tvorí energia. Ďalších 5 % firiem nedokáže posúdiť, aký vplyv majú vysoké ceny energií na rentabilitu ich výroby. Práve týmto spoločnostiam by zber dát poskytol najľahšiu pomoc.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.