Od precízneho odhaľovania chýb v programovom kóde, cez napísanie celého bloku funkčného kódu z rozmaru, až po zastavenie kyberzločincov. Novospustený populárny chatovací AI robot ChatGPT spoločnosti OpenAI mení hru a jeho možnosti sú prakticky neobmedzené. Nielen v IT.
Jeho existencia sa datuje iba od 30. novembra minulého roku, ale za tých pár týždňov ho objavili už milióny ľudí po celom svete. Reč je o platforme pracujúcej na báze umelej inteligencie, ktorá je schopná odpovedať na každú otázku a poradiť s rôznymi problémami. ChatGPT môže odpovedať na všetky otázky, písať listy, básne, články, ale tiež opravovať programové kódy či ich dokonca písať.
Konverzačného chatbota – ktorého podporuje aj známy vizionár Elon Musk, ktorý sa už roky angažuje v umelej inteligencii – vyvinula spoločnosť OpenAI. Pretože ChatGPT je navrhnutý tak, aby dokázal viesť interakciu s ľuďmi zábavnou formou a odpovedať na ich otázky prirodzeným spôsobom, stal sa doslova hitom nielen v odbornom kruhu, ale aj medzi laickou verejnosťou. Funguje pomocou analýz obrovského množstva textu, väčšinou pochádzajúcich z internetu – avšak aktuálne k nemu pripojený nie je, čo znamená, že vám nepovie, ako včera hral Slovan so Spartakom. Interakciu s užívateľom vidí v kontexte, a tak vie prispôsobiť svoju odpoveď, aby bola relevantná pre danú situáciu. Vďaka tomu sa všetci môžu niečo naučiť.
Odborníci dokonca naznačujú, že AI chatbot má schopnosť v budúcnosti nahradiť vyhľadávanie Google. „Ďalšia jeho veľká budúcnosť sa mu veští aj v prípade schopnosti písať programové kódy, a to v užívateľom zvolených programovacích jazykoch, pomáhať vývojárom pri riešení problémov súvisiacich s vývojom kódu a jeho chybami a expertom so zabezpečením systémov,“ poukazuje Petr Kocmich, Global Cyber Security Delivery Manager spoločnosti Soitron.
Pre ChatGPT už teraz nie je problém písať kódy. A to dokonca celkom zadarmo. Na druhú stranu – aspoň zatiaľ – je vhodné sa vyhnúť tomu, aby chatbot generoval kompletné kódy, najmä tie, ktoré sú naviazané na ďalšie. Súčasná podoba platformy je totiž stále v rannom štádiu vývoja, a tak je naivné, aby programátori očakávali, že za nich urobí všetku prácu. Napriek tomu nielen pre programátorov, ale aj pre vývojárov, môžu byť jeho služby cenné.
Využiť ho môžu k nájdeniu chýb v kóde, ktorý napísali. Rovnako pri problémoch s ladením kódu, ktorý vytvárali dlhé hodiny a venovali mu veľké úsilie a tvrdo na ňom pracovali. ChatGPT nielenže vie pomôcť nájsť prípadnú chybu, respektíve problém, ale tiež môže ponúknuť jeho možné riešenie, ktoré ukončí bezsenné noci. Jeho výkon ušetrí hodiny práce s hľadaním chýb, a dokonca môže pomôcť vyvinúť zdrojové kódy k testovaniu celej IT infraštruktúry.
Takmer bez preháňania by sa dalo povedať, že ChatGPT môže kohokoľvek premeniť na kyberzločinca, a teda mu uľahčiť zrealizovať ransomwarový, phishingový alebo napríklad malwarový útok. AI robotovi stačí zadať úlohu „vygeneruj mi kód pre ransomwarový útok“ a mohlo by sa zdať, že je hotovo. Ako však upozorňuje Petr Kocmich, tak ľahké to našťastie nie je: „Konverzácie sú pravidelne kontrolované AI trénermi a odpovede na otázky tohoto typu, ale aj ďalšie potenciálne škodlivé, sú ChatGPT zmazané, respektíve na ne odpovie slovami, že nepodporuje žiadne nelegálne aktivity.“
Na druhej strane, aj keď odmietne odpovedať na tento typ otázok – vyhodnotí ich ako potenciálne škodlivé – nikde nie je napísané, že sa k nim cez neho predsa len nie je možné dostať. „Problém s týmito ochranami spočíva v tom, že sa spoliehajú na to, že AI rozpozná, že sa užívateľ pokúša o získanie škodlivého kódu, ktorý je možné skryť preformulovaním otázky alebo rozložením do viacerých krokov,“ uvádza Petr Kocmich. Nikde ale nie je dané, že nie je možné použiť iného, podobného AI robota, ktorý by neodmietol túto požiadavku splniť.
Ako to už na svete býva, všetko má vždy dve strany mince. Zatiaľ čo na jednej strane sa môže stať, že kyberzločinci AI robotov zneužijú, tak využiť ich je možné aj na obranu. Programátori by sa postupom času mohli premeniť na „básnikov“. Chatbotovi s umelou inteligenciou by povedali, že potrebujú napísať taký a taký kód, ktorý by robil to a nerobil toto, prípadne mu to popíšu v prípadovej štúdii a potom už len počkajú, až AI robot kód vytvorí.
„Už teraz ChatGPT využívajú bezpečnostné tímy po celom svete k obranným účelom, ako je testovanie kódu, znižovanie možností kybernetických útokov zvyšovaním aktuálne používaných zabezpečení v organizáciách a školenia napríklad v rámci zvyšovania bezpečnostného povedomia,“ oznamuje Petr Kocmich. Jedným dychom dodáva, že na pamäti by sme všetci stále mali mať to, že žiaden nástroj alebo softvér nie je vo svojej podstate zlý, pokiaľ nie je zneužitý.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.