To, ako pracujeme, sa po karanténe zmení. A zmenia sa aj naše kancelárie. Zhoduje sa na tom čoraz väčšia časť ľudí i firiem. Otázka, ktorú zatiaľ nevie nikto s určitosťou zodpovedať však je – AKO? Riešenie nám môže poskytnúť lokalizácia, respektíve dáta z nej. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko vieme vďaka nim zistiť, a v ktorých ďalších oblastiach môže byť analytika užitočná.
Potrebujeme taký veľký priestor alebo by nám stačil menší? A nebolo by lepšie, keby časť stolov nahradila ďalšia zasadačka? Podobné otázky si firmy začali klásť dávno predtým, než sme sa masovo presunuli na home office. K odpovediam na ne sa dá dopracovať dvoma spôsobmi – spravíte intuitívne rozhodnutie, a ak vám nevyjde, zmeníte ho. Riskujete však zbytočné náklady a frustráciu zamestnancov.
Druhým spôsobom je zmena založená na dátach. Už dnes je možné na základe zariadení pripojených k WiFi zistiť, koľko ľudí sa vo firme nachádza, či aký dlhý čas tam trávia. Kvalita dát sa však dá posunúť ešte o krok ďalej. Môžete sa pozrieť na to, ktoré oddelenia spolu najčastejšie spolupracujú, ktoré zasadačky sú najviac vyťažené alebo na to, či je kapacita kuchynky postačujúca. Výsledkom tak môže byť nielen zníženie nákladov za nájom priestorov, ale aj jeho lepšie rozdelenie a šetrenie času stráveného presunmi medzi (zbytočne vzdialenými) oddeleniami.
Analytika sa dá, samozrejme, využiť aj v mnohých ďalších oblastiach. Predstavte si, napríklad, návštevníkov múzea, hradu či ZOO. Vďaka lokalizácii je možné zistiť, či si danú expozíciu pozreli celú, či pokračovali aj do ďalších častí múzea/hradu, či navštívili „gift shop“ alebo to, kde strávili najviac času. Cieľom nie je ich sledovanie, ale vyhodnotenie toho, čo presne chcú a následné prispôsobenie služieb. Múzeum či hrad môže podľa toho upraviť rozmiestnenie expozícií alebo lepšie informovať o svojich nových výstavách – propagačné materiály umiestnia tam, kde sa pohybuje najviac návštevníkov.
Veľký potenciál má analytika aj v nákupných centrách či rekreačných službách, ako sú napríklad lyžiarske strediská, aquaparky a zábavné parky. Pohybuje sa tu veľké množstvo ľudí, ktorým je bez analytiky len veľmi ťažké ušiť ponuku na mieru. Vďaka lokalizácii je ale možné vyhodnotiť, aké služby a v ktorej časti parku či centra by chceli využiť. Ak sa do procesu vyhodnocovania pridajú aj ďalšie dáta (napríklad z aplikácie danej prevádzky), možnosti personalizácie služieb sa ešte rozšíria.
V tomto prípade však, pochopiteľne, platí – čím viac dát, tým zložitejšie vyhodnocovanie. V prípadoch, kedy spájame viacero zdrojov rôznych dát, sa preto čoraz viac využíva umelá inteligencia (AI). Tá dokáže dáta nielen efektívne vyhodnotiť, ale aj navrhnúť ich najlepšie využitie a zrealizovať ho. Môže za vás, napríklad, osloviť zákazníka – či už SMS správou, e-mailom, správou v aplikácii, alebo navrhne zaslanie klasickej pošty. Notifikácie vie prispôsobiť preferenciám konkrétneho užívateľa a zaslať ich tak, aby boli čo najúčinnejšie – napríklad vo chvíli, keď sa užívateľ nachádza v blízkosti predajne. Okrem toho sa AI dokáže sama učiť a zlepšovať tak výsledok.
Prečítajte si naše ďalšie články o lokalizácii:
Zaujala vás téma analýzy dát z lokalizácie? Ak máte otázky týkajúce sa jej využitia vo vašej spoločnosti, nechajte nám váš kontakt a naši špecialisti vám radi pomôžu v rámci nezáväznej konzultácie.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.