RADIM KLABAL
Zdražovanie vstupov do prvovýroby, ako aj nedostatok ľudí v poľnohospodárskej výrobe či na riadiacich pozíciách, vyvoláva otázku, ako sa s touto situáciou vysporiadať. Odpoveď prinášajú inteligentné technológie, ktoré začínajú byť realitou aj v slovenskom a českom poľnohospodárstve. Farmári začínajú postupne využívať rôzne prvky priemyslu 4.0, ktoré dovoľujú zvyšovať účinnosť rastlinnej a živočíšnej výroby.
Pozrime sa bližšie na jeden z najnovších spôsobov, ktorý môže pomôcť s riešením problémov vo vašom hospodárstve. Je ním internet vecí, skrátene IoT. Tzv. bezdrôtová sieť mnohých zariadení, ktoré medzi sebou komunikujú a uľahčujú náš život a podnikanie.
S internetom vecí som sa po prvý raz stretol vďaka článku, ktorý rozprával príbeh istého Kevina Ashtona. Bolo to koncom deväťdesiatych rokov a internet začínal byť horúcou témou. Názov The Internet of Things si tento vedec vybral preto, aby zaujal manažment spoločnosti, ktorej prezentoval svoj najnovší mikročip.
Predstavte si, že dobytok môžete označiť inteligentnými náušnicami, ktoré budú ukazovať pohyb a presnú polohu vašich hospodárskych zvierat. Okrem toho dostanete notifikáciu na mobilný telefón, ak zviera prekročí hranice farmy. Systém vás dokáže upozorniť aj na podozrivú aktivitu, napríklad zlodejov. Takéto riešenie už v súčasnosti poskytuje austrálsky startup Ceres Tag.
S mojim tímom sa venujeme riešeniam, ktoré farmárom pomáhajú automatizovať prácu na farme. Po mnohých rozhovoroch v teréne sme si uvedomili, že pre každé hospodárstvo sú energie hlavnou premennou, ktorá určuje či sa mu finančne darí. Aby bolo meranie ich spotreby čo najpresnejšie, farmárom ponúkame IoT zariadenia v podobe senzorov. Vďaka nim sa vieme prehľadne pozrieť na náklady jednotlivých prevádzok.
Čo to v praxi znamená? Na každý liter mlieka alebo jeden kilogram váhy živého zvieraťa je potrebná istá dávka vody a elektriny. Naše inteligentné senzory vedia farmárovi sprostredkovať pohľad na to, koľko ho produkcia reálne stojí. Inými slovami, zistí kde by mohol ušetriť.
Naše inovácie „ušijeme na mieru“ a nastavíme na potreby konkrétneho družstva, pretože každé z nich má jedinečné potreby a vyžaduje si individuálny prístup.
Termín internet vecí v tomto roku oslavuje svoje 20. výročie. Celosvetové údaje IoT Analytics ukazujú, že smart farmárčenie patrilo v roku 2018 medzi top 10 odvetví, v ktorých sa realizujú firemné IoT projekty. Trend naznačuje, že sa nové technológie v poľnohospodárstve budú zavádzať častejšie. Napokon už aj telefónu sa dnes vieme spýtať „Hey Google, what’s the weather today?“. V budúcnosti na náš povel vyštartuje celá flotila bezpilotných strojov. Alebo nie? Isté však je že aj vďaka riešeniam dostupným na našom trhu sa slovenskí a českí farmári môžu stať priekopníkmi poľnohospodárstva. Nie o desať rokov. Teraz.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.