MARTIN ČAPRNKA
Keď sa povie lokalizácia, väčšina ľudí si predstaví GPS vo svojom mobile. Okrem pohybu ľudí sa dá poloha sledovať aj pri rôznych tovaroch či zariadeniach. A to od presnosti na niekoľko metrov až po niekoľko centimetrov. Výsledkom môže byť nielen efektívnejšia prevádzka, ale aj viac zachránených životov. Pozrime sa teda na to, kedy a prečo je výhodné vedieť, kde sa ten ktorý tovar nachádza.
Jednou z najbežnejších oblastí, v ktorých sa sledovanie predmetov využíva, je priemysel a logistika. Okrem toho, že to pomáha redukovať prestoje a zefektívňovať proces výroby, môže lokalizácia slúžiť aj ako ochrana pred krádežou. Kým pri optimalizácii je dobré, ak sa tovar čo najviac hýbe (a nestojí v sklade), pri krádeži je to naopak – ak zachytíme pohyb tovaru, ktorý by sa hýbať nemal, vieme v reálnom čase odhaliť zlodeja.
V nemocniciach môže lokalizácia slúžiť na sledovanie prenosných zariadení, akými sú napríklad röntgeny či ultrazvukové prístroje (sono). Vďaka tomu môžu niektoré oddelenia (ktoré ich nepotrebujú nonstop) tieto zariadenia zdieľať. Stačí, ak si vedia v reálnom čase pozrieť, kde sa aktuálne nachádzajú. Znížia sa tak zbytočné náklady, ktoré je možné využiť inde. Naopak ošetrenie pacienta sa vďaka efektívnej lokalizácii zrýchli, čo môže niektorým dokonca zachrániť život.
Pri lokalizačných službách je možné využiť rôzne technológie – od klasickej WiFi, cez špecializované statické senzory, Bluetooth až po UWB (Ultra-Wideband). Ktorú použijeme, záleží od nášho cieľa – čo chceme sledovať, na čo ju chceme následne využiť a akú presnú polohu potrebujeme vedieť. Ak nám napríklad stačí vedieť rádius desiatich metrov, postačí nám WiFi. Ak ale potrebujeme vedieť polohu presnú na niekoľko centimetrov, využijeme vyššie spomínaný Ultra-Wideband. Ten nám dokáže určiť aj to, v akej výške (teda napríklad na ktorej polici v sklade) sa daný tovar nachádza.
Prečítajte si naše ďalšie články o lokalizácii:
Zaujali vás lokalizačné služby? Ak máte otázky týkajúce sa ich využitia vo vašej spoločnosti, nechajte nám váš kontakt a naši network špecialisti vám radi pomôžu v rámci nezáväznej konzultácie.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.