30. mája 2017

OD L1 K TÍM LÍDROVI L3

Asi každý z nás už videl fotografiu 4 chlapcov, ktorí sedia spoločne za stolom s retro obrusom, vo vyťahaných svetríkoch s nórskym vzorom, s dioptrickými okuliarmi cez pol tváre a plastovými pohármi na stole. Sociálne siete obiehala táto fotografia s podtitulom „ Brutálna IT pátry“ a všetci sa zabávali na tom, že ide o ukážku typických, nekomunikatívnych až asociálnych IT-čkárov. 

Nuž, robíte chybu, ak sa dáte zmiasť týmito mylnými predstavami, ktoré tak rady ľudí škatuľkujú. Za pravdu nám dal aj Matúš Holka, ktorý u nás pracuje ako Data Centre Transformation Team Leader (mimochodom naozaj krkolomný názov pozície) a ktorý nezapadá do týchto predstáv. Práve s Matúšom sme sa rozprávali o jeho profesijnej ceste od L1 po vedúceho L3 a hlavne o tom, čo so sebou táto práca prináša.

O MATÚŠOVI

Matúš vyštudoval Strategický manažment IT systémov na UK, ale už počas školy začínal u nás ako L1 inžinier. Ako býva zvykom, aj on chcel zistiť, či niekde inde nie je tráva zelenšia :-). A tak, ako tomu interne hovoríme, odišiel na „Intership“ do korporátnych vôd. Už tu by sme mohli napísať ponaučenie, ktoré z tohto článku vyplýva tak pre zamestnanca, ako i zamestnávateľa.

Pre zamestnanca: NIKDY SA NEROZLÚČ V ZLOM SO SVOJIM ZAMESTNÁVATEĽOM, LEBO NEVIEŠ, KEDY SA VRÁTIŠ 🙂

Pre zamestnávateľa: VŽDY SI VÁŽ DOBRE UROBENÚ ROBOTU SVOJICH ŠIKOVNÝCH ZAMESTNANCOV A NEHNEVAJ SA NA NICH, KEĎ SA CHCÚ POSUNÚŤ, LEBO NEVIEŠ, KEDY ICH OPÄŤ OSLOVÍŠ :-).

Keď sa v Soitrone otvorila seniorská pozícia Systémového inžiniera (L3), Soitron siahol po osvedčenom kontakte a Matúš sa opäť vrátil. Mimochodom, tento scenár, s podtitulom „návraty“, nie je u nás neobvyklý :-). A po viac ako 2 rokoch dostal Matúš príležitosť viesť našich L3 systemákov.

JE KOMUNIKÁCIA DÔLEŽITÁ AJ U IT-EČKÁRA?

Ak ste už na tretej línii, vaša práca nie je len o technických záležitostiach, ale aj o organizácii a projektovom riadení. Svoj čas trávite vyjednávaním, plánovaním a komunikovaním. Ak chcete, aby akákoľvek migrácia prešla bez väčších problémov, práve prípravnej fáze musíte venovať dostatok času, zistiť presné úskalia migrácie a tak zamedziť stresom pri realizácii projektu.

Matúš niekoľkokrát spomenul komunikáciu, ktorú by chcel medzi chalanov dostať čo najviac, pretože si myslí, že hoci ide o IT svet, ľudia by sa mali poznať aj osobne, nielen cez mail a chat. Ako hovorí: „Pri každej vyššej technickej pozícii sa vyžaduje byť v kontakte s množstvom ľudí, a teda je potrebné vedieť adekvátne reagovať v rôznych situáciách.“ Mimochodom, určite nám dáte za pravdu, že komunikácia je dôležitá pri akejkoľvek profesii. Aj človek na IT podpore, ktorý vám vie odkomunikovať zistený problém a navrhované opatrenia, je na nezaplatenie. Takže ďalšia rada do života:

NAUČIŤ SA ZÁSADY DOBREJ MEDZIĽUDSKEJ KOMUNIKÁCIE NIE JE NIKDY NA ŠKODU.

Totižto aj „americkí vedci“ zistili, že ľudia strácajú schopnosť čítať emócie. Môžu za to hodiny strávené za internetom, teda sociálnymi sieťami, ktoré nás oberajú o sociálne zručnosti. Výsledkom je, že pri F2F komunikácii zrazu neviete vyčítať, či je váš klient nahnevaný alebo to na vás hrá, prípadne nehrá a hrozí, že vám čoskoro pošle výpoveď zmluvy. Čo to spôsobuje v partnerských vzťahoch ani nepíšeme, celkom iste sa o tom dočítate v ženských časopisoch :-). Takže ktokoľvek, kto bude v medziľudskej komunikácii dobrý, bude mať v budúcnosti konkurenčnú výhodu.

MIGRÁCIA PREVERÍ ODOLNOSŤ TÍMU

Asi ste už pochopili, že Matúšov tím má na starosti migrácie. Vo všeobecnosti ide o projekty, ktoré sa plánujú v predstihu, avšak času nikdy nie je veľa, preto príprava musí byť vždy veľmi efektívna. Avšak ani to najlepšie plánovanie vám nepomôže, ak vám prídu od klienta neočakávané zmeny na poslednú chvíľu. Ako hovorí Matúš: „Práve tieto situácie ukážu silu tímu ako celku, jeho mentálnu odolnosť a technickú profesionalitu.“ Jeho chalani však tieto situácie zvládajú s gráciou a Matúš si to na svojom tíme veľmi váži.

AKO TO VYZERÁ V TÍME A PREČO BY STE TO MALI SKÚSIŤ PRÁVE U NÁS

Tímy na tretej línii sa zaoberájú migráciami u rôznych zákazníkov v cloudovom prostredí pre nášho hlavného klienta, ktorým je DXC (pôvodne HPE).  Chalani sú rozdelení podľa platforiem na Windows a Linux, ďalšia časť tímu rieši VMware migrácie a Backup. Výhodou je, že všetci členovia tímu majú možnosť pracovať s najnovším hardvérom a softvérom, vyskúšať si rôzne technológie a venovať sa im do hĺbky.

Chalani v tíme si cenia profesionalitu, možnosť vzdelávania a priateľskú atmosféru, ktorá vzniká aj vďaka pravidelným „kávičkovým sessions“ , zápasom v stolnom futbale, či rôznym teambuildingovým akciám, pretože nielen prácou je človek živý :-). Matúš ten svoj voľný čas trávi predovšetkým s rodinou, ale nebol by to IT-človek, keby nepohrdol aj dobrou hrou na X-boxe .

Nuž a na záver treba povedať, že ani vo voľnom čase netreba zabúdať na to, že IT svet je veľmi dynamický a ak chcete prejsť od prvej úrovne k tým vyšším, musíte sa neustále zdokonaľovať a vzdelávať. Veď ani chlapci z legendárnej fotografie z roku 1997 neboli na brutálnej IT párty, ale na matematickej olympiáde v Poľsku a dnes pracujú v špičkových firmách ako Google či SpaceX. Takže, ako odkazuje Matúš: „Netreba zaspať na vavrínoch.“

Ak by ste to chceli skúsiť práve u nás, nezabudnite si pozrieť nasledujúce otvorené pozície.

Do skorého videnia na pohovore.

Soitron tím

Súvisiace články