MARTIN KAMENIAR
Masívne šírenie koronavírusu donútilo firmy aj školy vyriešiť otázku práce a vzdelávania na diaľku. Pozitívne na tomto trende je reakcia množstva spoločností. Nielen technologické firmy už takmer týždeň rozširujú ponuku svojich služieb a produktov bezplatne alebo za znížené a symbolické ceny. Tie sú určené predovšetkým pre učiteľov a ich žiakov, prípadne aj pre firemných zamestnancov, ktorí uviazli doma na nútenom home office.
Najväčší český e-shop Alza.cz tak napríklad prenastavil pravidlá prenájmu elektronických zariadení tak, aby ho mohli využiť firmy pre svojich zamestnancov v čase, kedy platia obmedzenia spojené s koronavírusom. Namiesto povinného prenájmu zariadení minimálne na rok a pol si tak môžu používatelia požičať notebook napríklad len na štyri mesiace, zaplatia ale prenájom celkovo za pol roka. Aj napriek týmto poplatkom je to určite dobrý krok, ako vybaviť zamestnancov, a prípadne tiež učiteľa, vhodným “železom” pre prácu z domu.
Ku kvalitnému hardvéru je potrebný aj vhodný softvér pre online spoluprácu a konferenčné hovory. Microsoft napríklad zadarmo ponúka polročnú skúšobnú verziu Office 365 E1, ktorej súčasťou je aj prémiový variant nástroja Microsoft Teams. Pre tak trochu netradičný spôsob výučby aj odreagovanie žiakov môžu učitelia zapojiť do výučby aj edukačnú verziu hry Minecraft, ktorú Microsoft dočasne poskytuje školám zadarmo.
Google uvoľnil pre svojich zákazníkov služby Hangouts Meet, G Suite a G Suite Education. Všetky tri aplikácie si môžu používatelia aktivovať až do 1. júla zadarmo. Ich súčasťou je napríklad možnosť organizovať online mítingy až pre 250 účastníkov či videostreaming pre 100-tisíc divákov.
Pozadu nezostalo ani Cisco so svojou službou pre konferenčné hovory Webex. Používatelia môžu po registrácii vyskúšať 90-dňovú skúšobnú prevádzku, ktorá okrem iného zahŕňa neobmedzené používanie a konferenčné hovory až pre 100 účastníkov. Pre hromadné online hovory je možné využiť aj platformu Skype, ktorá ponúka aj variant videohovorov cez webový prehliadač bez nutnosti predchádzajúcej registrácie či inštalácie programu.
V ústrety školám vychádza tiež firma Adobe. Až do začiatku prázdnin poskytne firma videokonferenčný softvér Adobe Connect zadarmo pre organizovanie výučbových lekcií a ďalších školení. Do konca mája tohto roku môžu školy a ich zástupcovia získať aj bezplatný prístup k aplikácii Adobe Creative Cloud.
Pre testovanie novo nadobudnutých vedomostí ponúka internet veľa služieb a platforiem pre vytváranie kvízov a testov. Platforma Kahoot!, ktorá je obľúbeným nástrojom pre tvorbu interaktívnych kvízov, minulý týždeň ponúkla školám a vzdelávacím inštitúciám bezplatný prístup k prémiovým funkciám. Český projekt Písanie Hravo zasa ponúka školám a firmám zadarmo licenciu k svojim kurzom písania všetkými desiatimi.
K trendu zdieľania informácií a know-how sa pridali aj ďalšie firmy a dokonca aj štátne inštitúcie. Vydavateľstvá Fraus a Nová škola žiakom, učiteľom i školám sprístupnili až do odvolania všetky elektronické a interaktívne učebnice zadarmo. Na webe Akadémie vied ČR, Geofyzikálneho ústavu a Ústavu experimentálnej botaniky AV ČR sa pravidelne objavujú najrôznejšie nápady na pokusy, ktoré môžu žiaci vyskúšať doma.
Martin Kameniar
Cloud Infrastructure Lead
martin.kameniar@soitron.com
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.