Rastúce ceny energií a prípadný nedostatok ich zdrojov. Ako to rieši český priemysel? Niektoré firmy si pomáhajú tým, že rekordne drahú elektrinu a plyn kompenzujú zapojením alternatívnych zdrojov energií napríklad spaľovaním ľahkého vykurovacieho oleja. Iné sa snažia cenu optimalizovať zmenou výrobných technológií. Pritom už jednoduché sledovanie spotreby a rozpad nákladov na konkrétny zdroj odberu energie môže viesť k odstráneniu neefektivít a ušetriť za ne 5 až 10 % nákladov. Ukazuje to skúsenosť spoločnosti Soitron vďaka implementácii systému energetického manažmentu.
Minulý rok si pripísal jedno smutné prvenstvo. V polovici roku stála jedna kilowatthodina elektriny na pražskej PXE burze rekordných 24 Kč. V prípade plynu predstavovalo maximum 8,3 Kč. Aktuálne ceny už klesli v prípade elektriny pod 4 Kč a plynu pod 1,5 za kWh, aj tak to sú však ceny stále niekoľkokrát vyššie, než ktoré platili v dobe pred vypuknutím energetickej krízy. Pri odhade vývoja cien v budúcnosti sa odborníci na energiu v názoroch rozchádzajú.
„Je chvályhodné, že české firmy riešia nákladovú stránku spotreby energií a hľadajú lacnejšie zdroje, avšak v strednodobom horizonte by sa skôr mali zamerať na samotnú výšku spotreby a efektívne zaobchádzanie s týmito zdrojmi,“ hovorí Martin Hummel, IoT špecialista a produktový manažér spoločnosti Soitron. Riešením môže byť implementácia systému energetického manažmentu (EnMS), ktorý sa v moderných prevádzkach používa k riadeniu a optimalizácií spotreby energie. Prvé kroky ku sledovaniu a riadeniu spotreby pritom nemusia znamenať vysoké investície.
Skúsenosti Soitronu ukazujú, že firmy, ktoré EnMS zaviedli, jednoduchým sledovaním spotreby v rôznych miestach prevádzky dokázali identifikovať možné úspory a nastaviť jednoduché opatrenia vedúce k okamžitému zníženiu spotreby.
„Systém merania v reálnom čase sleduje spotrebu vo výrobe, vykurovanie, chladenie alebo osvetlenie. Rýchlo tak odhalí konkrétne miesta plytvania, ako napríklad svietenie v prázdnej budove. V niekoľkých prípadoch znížili firmy spotrebu len vďaka získaniu týchto dát o 5 až 10 %. Investícia sa im tak vrátila prakticky za pár týždňov,“ vysvetľuje Hummel.
Na základe vyhodnocovania následne dochádza aj ku predikcii budúcich nákladov. Väčšina podnikov síce sleduje, akú spotrebu má na prívode odberného miesta, ale už vôbec netuší, koľko z nej je to za osvetlenie, vykurovanie, používanie strojov potrebných k výrobe atď. A to je veľká chyba. Práve neefektivita úspor pramení z toho, že nie je zavedený systém na sledovanie a riadenie energií. Keby bol použitý EnMS, ľahko by sa zistilo, že v dobe prestávok výrobné stroje bežia zbytočne, že zváračky by sa dali automaticky vypínať, pokiaľ nie sú používané alebo úplne odstaviť niektoré prevádzky napríklad na víkend.
Systémy energetického manažmentu šetria nielen náklady, ale tiež pomáhajú znižovať emisie. Spoločnosti by mali využívať systém riadenia energie a ďalšie IoT riešenia, aby znížili uhlíkovú stopu, optimalizovali zdroje, analyzovali dopady svojho podnikania na životné prostredie a podľa toho prijali nápravné opatrenia. Napokon, dlhodobá a udržateľná prevádzka je možná iba vtedy, keď podniky dbajú na spotrebu energie a jej dopady na životné prostredie.
Implementácia EnMS tak pomáha zlepšiť imidž firmy. Spoločnosti po celom svete zdôrazňujú, čo robia pre to, aby ich počínanie v biznise bolo šetrnejšie k životnému prostrediu. A zavedenie systémov energetického manažmentu môže byť dobrým začiatkom. Riadenie spotreby je efektívne riešenie, ktoré umožňuje dosiahnutie jasných cieľov. „Náprava zisteného stavu nemusí byť ihneď komplexná a realizovaná naraz, dôležité je začať a venovať sa jej. Odporúčame postupovať po častiach a zo začiatku eliminovať predovšetkým najväčšie zdroje plytvania energiami,“ dodáva záverom Martin Hummel.
We are in the process of finalizing. If you want to be redirected to our old version of web site, please click here.